Sild for enhver smag

– fra lykkeberg –

Sæsonsild

Forskellige sæsoner byder på forskellige smage. Har du prøvet julesild tilsat blåbær og rom eller påskesild med forårsløg og jalapenõs? Sæsonsild fra Lykkeberg 1899 er kendetegnet ved deres særlige indhold, som fås i en begrænset periode.

 

Eddikemodnede sild

Eddikemodnede sildefileter fås i mange kvaliteter, og Lykkeberg 1899 bruger kun de bedste. I det færdige produkt er det et kvalitetstegn, at sildefileten/bidden er stor, har flot sølv og er flot skåret uden flossede kanter eller skindrester.

Gammeldags modnede sild

Lykkeberg 1899 er en serie af gammeldags modnede sild, der er udviklet og produceret efter de gamle forædlingsmetoder. Her viser vi respekt for råvaren, værner om de gamle opskrifter – og præsenterer samtidig sildene i en flot og moderne indpakning.

Stegte sild

Stegte sild fra Lykkeberg 1899 er panerede og herefter lagt i eddikelage. De hører sig til på det klassiske frokostbord, og er kendt for deres sprøde ydre og bløde indre. Servér dem fx med løgpuré og ristet rugbrød eller helt klassisk med syltede rødløg.

Fiskefrikadeller

Lykkeberg 1899 Frikadeller med fisk og laks er fremstillet af bæredygtigt fanget fisk og mærket med MSC. De er pandestegte i rapsolie og smagt til med krydderier, hvilket giver dem den karakteristiske lækre smag. Nyd dem både kolde og varme.

 

Benfri sild

Benfri sild er – som den danske og skandinaviske tradition byder – fremstillet af brisling, som er en mindre fætter til silden.
Flotte høstbrisling modner naturligt i tønder med salt og krydderier – en proces som tager flere måneder og kræver kærlig pleje.

Kig efter vores produkter i Rema 1000, Føtex, Bilka, Netto, Løvbjerg, Meny, Spar, Letkøb, Min Købmand, Kvickly, Superbrugsen & nemlig.com

 

Vidste du at vi er
IFS-certificeret
og at de fleste af vores produkter
er MSC-mærkede?